googlefb58ff24e5e9cac7.html

 V í t e j t e ! 

 Příběh značky Bombós vyvstal ze vzpomínek na nálezy úlomků zakuřované keramiky Velkomoravského období, které jsme v různých fázích našeho života s mužem nalézali v povodí řeky Moravy a pak i při okopávání zahrádky našeho společného domova v Osvětimanech.

 Tvarosloví užitých nádob z dávných dob v různých formacích jsem většinou vnímala sochařsky, kompozičně zajímavé a jejich účel pro mě byl druhotný. Se stejným záměrem jsem začala odbíhat od svých figurálních sochařských projektů a pouštěla se do naturálně minimalistických tvarů nádob s myšlenkou na jejich kompoziční propojování v prostoru, interiéru.

 Proces tvorby je založen na ruční modelaci a následném formování, originalita každého kusu pak vzniká i barevným strukturováním a probarvováním během zrání speciálního románského cementu, z něhož je pak výsledný kus odléván.

 Jmenuji se Jana Omelková. Ráda opisuji od přírody kolem, miluji nedokonale dokonalý výtvarný projev mých dětí a sdílím zápal pro architekturu a design svého muže. Slovo "bombós" pro mě znamená návrat do hravého dětství, představuje pro mě radost z maličkostí, ukotvuje mě v místě, kde žiju, které miluju a se kterým je toto slovo pro mě tak spjaté - na Slovácku.

 Moje cesta od pastelky k betonu vede přes studium na SUPŠ v Uherském Hradišti, po té v ateliéru figurální malby, kde jsem měla tu čest potkat ještě Jiřího Načeradského a nakonec přes ateliér figurálního sochařství M. Gabriela na FaVU v Brně. Na stážích na Milánské Brera Academii jsem propadla kráse carrarského mramoru, v Rumunsku pak nespoutanosti Balkánu a přírodě, která je mi doposud největší inspirací. Ráda reaguji na výzvy spjaté se specifickým prostorem od scénografických projektů po interiérové detaily. S pokorou se propojuji s odkazy minulosti a hledám další cesty.
.